تحصیل در رشته بینایی سنجی

در خارج از کشور برای ورود به مقاطع مختلف بیناییسنجی، نیاز به گذراندن آزمون­های مختص آن و کسب نمره­ی قبولی دارید. ↑ «Retrieved 22 October 2006». بایگانیشده از اصلی در ۲۲ فوریه ۲۰۱۱. ↑ «Kentucky Board of Optometric Examiners Welcome». آزمون EYECET در زمینه­ی ارزیابی تمایل، هدف و گرایش هر فرد نسبتبه انتخاب این رشته است و آزمون AIIMS جهت قبولی و ورود به مقطع لیسانس برگزار می­شود اما باید در هر دو آزمون حداقل نمره را به دست آورید. بینایی سنجی که از شاخهه­ای علوم تجربی و زیر گروه پزشکی محسوب می­گردد در اصطلاح انگلیسی Optometry نامیده می­شود و نباید آن را با چشمپزشکی اشتباه گرفت. از مهارت های دیگری که کودک شما باید در سنین مدرسه به ویژه کلاس اول داشته باشد این است که از هر دو چشم به طور هماهنگ استفاده کند، یعنی وقتی شی را دنبال می کند و کتاب را ورق می زند حرکت دو چشم هماهنگ باشد و مشکل انحراف چشمی نداشته باشد. این نوع مشکلاتی که از آن ها در این بخش صحبت خواهم کرد مشکلات شایعی هستند که ممکن است برای هر کودکی اتفاق بیفتد، در صورتی که هر کدام از علائم را در فرزندتان مشاهده کردید او را حتما نزد یک چشم پزشک ببرید.

پس اگر فردی احساس ضعیفی در چشمانش داشت و یا حس کرد به جای استفاده از عینک نیاز دارد که از لنز استفاده کند بهتر است به بینایی سنج (اپتومتریست) مراجعه نماید. کارشناس کشورمان در خصوص اینکه فدراسیون فوتبال همیشه برنامه ضعیفی برای تیم المپیک داشته، گفت: نمیشود دو سه هفته قبل از مسابقات تیم را تشکیل داد و راهی تورنمنت شد. اگر متوجه شدید که نوزاد شما قادر نیست تا با چشمانش اسباب بازی هایش را دنبال کند برای اینکه خیالتان از بینایی او و وضعیت سلامت چشمانش راحت شود، او را نزد چشم پزشک ببرید. در اینجا به لیست 34 دانشگاه برتر رشته­ی بینایی سنجی طبق نظام رتبهبندی QS اشاره کردیم؛ اما بد نیست بدانید که این دانشگاهها براساس چه معیاری و با چه میزان تأثیر رتبهبندی شده­اند. لازم است بدانید بینایی نوزادان در بدو تولد کامل نیست و به مرور سطح دید و بیناییشان تکامل می یابد. سردرد مربوط به چشم معمولا عصرها و بعد از کار طولانی مدت چشمی شروع میشود.هنگامی که چشم عیوب انکساری داشته باشد، کم کم خسته میشود و درد آن به دور چشم، ابرو، پیشانی و سرانجام به تمام سر منتشر میشود.این نوع سردرد به ندرت با سرگیجه و تهوع همراه است و بیشتر عصر و شبها احساس میشود که در بعضی از موارد با تاری دید نیز همراه است.پس از اتمام کار، با نگاه کردن به دوردست و استراحت، این نوع سردرد کاملا بهبود مییابد و با رفع معایب انکساری چشم نیز که همان دوربینی، نزدیکبینی، آستیگمات و پیری چشم هستند، برطرف میشود.در چشمهای آستیگمات که معمولا نور از سطح قرنیه نمیتواند به طور یکنواخت وارد چشم شود، پدیده پراکندگی نور، چشم را خسته کرده و گیرندههای درد را تحریک میکند.

بعد از این که امواج صدا با صید برخورد کرد، بازتاب پیدا میکند. اگر فرزند شما کمتر از ۴ ماه دارد، ممکن است دنبال نکردن اشیا با چشم هایش یک مساله عادی و بی اهمیتی باشد. اما بعد از ۴ ماهگی این مساله می تواند یک هشدار برای بینایی او به شمار بیاید که اگر بررسی نشود ممکن است در آینده اختلالات بینایی به شکل وسیع تری در او بروز پیدا کند. اما حواستان باشد، فرزند شما باید بعد از ۳ ماهگی بتواند اسباب بازی هایش(توپ، جغجغه، عروسک و…) را با چشمانش رد یابی کند یعنی بتواند با چشمانش آن شی را دنبال کند . والدین عزیز توجه کنید ممکن است فرزند شما دارای برخی از این مشکلاتی که به آن اشاره کردم باشد و شما با در میان گذاشتن این مشکلات با برخی از آشنایانتان و افراد نا آگاه، به اشتباه راهنمایی شوید و بیماری فرزند شما را به غلط به اختلال بیش فعالی تعبیر کنند. بسیاری از مشکلات چشم به دیگر بیماری ها ارتباط دارند، برای مثال دیابت، مشکلات ایمنی بدن و تیروئید؛ بنابراین پزشکان همواره با دیگر متخصصین در همکاری هستند تا بهترین روش درمانی برای بیمار را انتخاب کنند.

فرد بینایی سنج می تواند تخیص دهد که بیمار توسط ابزارهای موجو قابل درمان است یا باید به پزشک جراح یا پزشک برای درمان اختلالات اشک چشم، ساختمان چشم و پلک ها، مراجعه نماید.حوزه ساخت وسایل کمک بینایی مانند انواع لنزها، عینک ها همگی توسط اپتومتریست قابل انجام است. دیابت کنترل نشده می تواند منجر به کوری فرد شود. در حقیقت چشم ها می توانند به عنوان شاخصی برای سلامت کلی فرد عمل کنند. آزمایش های سلامت چشمی برای کودک شما بسیار موثر است حتی اگر او هنوز خواندن و نوشتن را یاد نگرفته باشد! این آزمایش به تشخیص آب سیاه کمک میکند. ضعیفی چشم کودکان می تواند در آموزش و فعالیت های ورزشی در مدرسه تاثیر گذار باشد و کودک نخواهد مانند سایر هم کلاسی هایش در زنگ های ورزش جنب و جوش داشته باشد و یا علاقه ای به یادگیری نشان ندهد. این هندسه در بدن گونههای دیگر جانوران که ارتباطی با شبکور ندارند مانند آی-آی هم دیده میشود. هر چه کودکان بزرگتر می شوند اهمیت بینایی و تقویت دید در آن ها هم پررنگ تر می شود. معاینات و بینایی سنجی مرتب در کودکان بسیار امر ضروری و مهمی است که اگر کودک شما دچار اختلالات بینایی و ضعیفی چشم باشد توسط پزشک شناسایی شده و شانس درمان در آن ها به مراتب بیشتر از بزرگسالان است.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.