حتما به طور مرتب به چشم پزشک مراجعه کنید

در این حالت، فرد مجبور است تا برای تماشای دقیق تر فضا با چشم نیمه باز نگاه کند و نهایتا این وضعیت، منجر به ایجاد سردرد می شود. یعنی اجزای نزدیک، تار و مبهم دیده می شود و فرد برای تماشای واضح تر آنها باید چشم را در حالت نیمه باز قرار دهد که این حالت، عامل ایجاد سردرد در اثر ضعیف شدن چشم است. نکته آخری که باید مطرح نماییم این است که حتما برای برطرف نمودن مشکلات چشمی خود از لنزها و عینک ها(در صورت تجویز پزشک) استفاده نمایید. حتما تاکنون همه شما این مسئله را تجربه کرده اید که به هنگام سردرد ، علاوه بر دیگر علائم، درد و فشار شدیدی نیز در ناحیه چشم و اطراف آن احساس می کنید، به طوری که با حرکت دادن چشم، سردرد شدت می یابد. عواملی مانند دیابت و فشار خون و بیماریهای متا بولیک را میتوان در تغییر میزان نزدیک بینی موثر دانست به دلیل این که این بیماریها با ایجاد اختلال در میزان غلظت و ویسکوزیته در آب و الکترولیتهای بدن به طور غیر مستقیم روی میزان غلظت و ویسکوزیته محیط های آبکی چشم مانند زلالیه و زجاجیه تاثیر گذاشته و هم چنین به علت ایجاد اختلال در اندازه و حجم عدسی چشم باعث تغییر شکست نور در این محیط ها شده و درصورتی که غلظت و ویسکو زیته بالا تر از حد طبیعی شود باعث افزایش قدرت شکست نور در محیط های شفاف چشم می شود و نزدیک بینیرا دچار تغییر میکند .

تمامی موارد گفته شده در بالا کاملا قابل درمان است و با کمک عینک می توان این مشکلات بینایی را برطرف و از بروز سردرد در اثر ضعیف شدن چشم جلوگیری کرد. شاید افرادی را در سنین بالا دیده باشید که نمیتوانند به راحتی سوزن نخ کنند و یا از فاصله دور کتاب میخوانند یا حتی خود دچار این مشکل شده باشید. سردرد و درد ناحیه چشم، معمولا از دو منظر باهم در ارتباط هستند. چنانچه نزدیک بینی در سنین کودکی اتفاق بیفتد به علت رشد کودک طول قدامی- خلفی چشم نیز بیشتر شده وباعث افزایش مقدار ضعیفی نزدیک بینی میشود و این افزایش تا زمان متوقف شدن فرآیند رشد ادامه دارد و معمولا در اکثر مواقع بعداز سن بیست سالگی متوقف میشود . در صورت عدم درمان، این وضعیت میتواند منجر به زخم و درد در قرنیه شود و ایجاد ماکولا میشود. نزدیک بینی نوعی از ضعیفی چشم است که در این حالت پرتو های نوری وارد شده به چشم بعد از عبور از قسمت های شفاف چشم مانند قرنیه ، زلالیه ، عدسی ، زجاجیه شکسته شده و در جلوی شبکیه کانونی شده و به هم می رسند بنابر این تصویر اشیاء در جلوی شبکیه تشکیل شده و باعث تاری دید میگردد .

گاهی اوقات ممکن است تغییر غلظت و ویسکوزیته محیط های نسبتا آبکی چشم مانند زلالیه و زجاجیه درافزایش یا کاهش مقدار نزدیک بینی موثر باشد . در اکثر مواقع نزدیک بینی به علت تغییر انحنای قرنیه چشم ایجاد می شود یعنی انحنای قرنیه در تمام جهات به طور مساوی از حد طبیعی بیشتر شده و قدرت شکست نور افزایش می یابد که که این امر باعث تشکیل تصویر در جلوی شبکیه می شود و باعث تاری دید دور می شود .هر چه میزان انحنای قرنیه بیشتر باشد مقدار نزدیک بینی هم بیشتر میشود وتاری دید دور هم به تبع آن بیشتر میشود . بستن چشم یکی روشهای متداول در درمان تنبلی چشم است که روش مفید و کارآمدی میباشد و توسط چشم پزشک برای یه دوره خاص تجویز میشود. متاسفانه با بزرگتر شدن کره چشم شبکیه چشم به دلیل این که از نوع بافت عصبی می باشد و بافتهای عصبی در سنین کودکی رشد آنها کامل می شود بنا بر این رشد شبکیه چشم متو قف شده و چون شبکیه از داخل چشم به لایه بعدی یعنی مشیمیه اتصال دارد و لایه های بعدی رشد می کنند بنا بر این با افزایش سن کره چشم سال به سال بزرگتر می شود در صورتی که شبکیه تغییری نمی کند و باعث ایجاد کشیدگی و نازک شدن شبکیه میشود که تا سن بزرگسالی ادامه می یابد و ممکن است گاهی اوقات به دلیل نازک شدن بیش از حد شبکیه باعث پارگی آن شده و گاهی اوقات باعث کم بینایی یا نا بینایی شود .

با افزایش سن، قرنیه دچار اختلال شده و ایجاد تصویر در شبکیه با مشکل روبرو می شود. طبق گفته پروفسور Vinay Aakalu خطر سرطان پوست پلک افزایش می یابد. بینایی سنج هایی که دارای مدارک تحصیلی عالی هستند، می توانند در صورت علاقه به حوزه آموزش و پژوهش، وارد سیستم آموزش عالی کشور شده و در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مشغول به کار شوند. به خاطر داشته باشید در این زمان نباید چشم خود را مالش دهید یا با جسم دیگری تلاش کنید آن را خارج کنید، چرا که با این کار میتواند وضعیت را وخیمتر کند. باید بگویم که در آن روزها فناوری تولید پیام های زیرآستانه ای هم وجود نداشت ، که به وسیله ی آن ذهن ناخودآگاهتان را تشویق کنید که تغییرات دلخواهتان را در زندگی تان پیاده کند. رشته بینایی سنجی , بلکه جهت تحقق این هدف ، باید در یکسال مطالعه ی کنکوری از برنامه ریزی مطالعاتی حرفه ای و هدفمند شده جهت قبولی در این رشته استفاده کنید به گونه ای که مطمئن باشید برنامه ریزی ها و روش های مطالعه شما درست و در نهایت منجر به قبولی در رشته بینایی سنجی بشود. اما باید توجه داشت که قبل از هر گونه اقدام درمانی، باید علت اصلی را جست و جو کرد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.