مراکز بینایی سنجی

پرواز گروه گروه خفاشها در تاریکی مایه شادی مردم که در رستورانها جمع شده و منتظر تماشای پرواز خفاشها هستند میشود. همارزِ «اپتومتری» (optometry)؛ منبع: گروه واژهگزینی. این تا حدی به این دلیل است که وقتی کارهایمان را پشت میز کامپیوتر و از فاصله نزدیک به مانیتور انجام میدهیم، زیاد پلک نمیزنیم و این موجب خشکی چشم می شود. پس با خیره شدن به مانیتور تعداد دفعات پلک زدن کاهش می یابد. علاوه براین هرساله مراکز بهزیستی و آموزش و پروش برای طرح های غربالگری و جلوگیری از تنبلی چشم از اپتومتریست ها برای همکاری دعوت می کند. هر خفاش به تنهایی میتواند ۶۰۰ پشه را در یک ساعت شکار کند و گروههای بزرگ این جاندار قادر هستند تا میلیونها حشره را در طول شبانه روز بخورند. گروههای پژوهشی ویژهای هم وجود دارند تا به وسیله دستگاههای مختلف بتوانند صدا و امواج خفاشها را دریافت کنند. در حدود ۱۰ درصد معادن موجود در غرب آمریکا گروههای مهم خفاشها زندگی میکنند و برای معادنی که در شمال و شرق این کشور هستند این مقادیر به مراتب بیشتر است. هزینه­های زندگی نیز همانطور که گفته شد تقریبا یکسان بوده و ماهانه مبلغی حدود 200 تا 500 دلار برای سکونت در منزل اجاره­ای هزینه کنید که اگر خوابگاه را انتخاب نمایید، جزء هزینه­های تحصیلی به شمار می­آید که به صورت جداگانه، هر ماه مبلغی بین 30 تا 300 دلار آمریکا خواهد بود که بستگی به تعداد نفرات و تجهیزات هر اتاق دارد.

امروزه مردم آمریکا گونههای مختلفی از گونههای خفاشها را در غارها و معادن متروکه نگهداری میکنند. بیشتر خفاشها غارها را برای خواب زمستانی خود از شهریور تا اردیبهشت انتخاب میکنند. بنابراین ممکن است تا بهار دوام نیاورند. آنها تنها برای دفاع از خود ممکن است مانند هر حیوان وحشی دیگری گاز بگیرند و این حیوان را فقط افراد خیلی ماهر میتوانند صید کنند و از آنجا که آگاهی پژوهشگران دربارهٔ خفاشها زیاد شده و طبیعت استفاده زیادی از آنها میبرد، این امر باعث حفاظت از آنها شدهاست. اگر تا به حال مشکل بینایی نداشته اید، احتمالاً زیاد به وضعیت چشمانتان فکر نمی کنید و ممکن است از تغییراتی که با افزایش سن رخ می دهد آگاه نباشید، برخی از این وضعیت ها می توانند به طرز چشمگیری روی بینایی شما تأثیر بگذارند – یا حتی منجر به نابینایی شوند. برای معرفی برخی از این رشته های فوق تخصص می توان به فلوشیپ در بیماری های شبکیه، قرنیه، جراحی چشم، جراحی پلاستیک چشم، اطفال و موارد دیگر اشاره کرد. دانش آموختگان کارشناسی رشته بینایی سنجی می توانند در رشته های زیرمجموعه پزشکی مثل رشته بینایی سنجی، رشته مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)، رشته مهندسی پزشکی (زیست مواد)، رشته انفورماتیک پزشکی، رشته علوم تشریحی، رشته سلامت سالمندی، شته اپیدمیولوژی، رشته آمار زیستی، برنامه ریزی یادگیری الکترونیکی در علوم پزشکی، رشته زیست فناوری پزشکی، رشته فیزیولوژی، رشته اقتصاد بهداشت، تکنولوژی آموزشی در علوم پزشکی، رشته نانوتکنولوژی پزشکی، رشته فناوری اطلاعات سلامت، رشته ارزیابی فناوری سلامت، ژورنالیسم پزشکی، رشته مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، آموزش پزشکی، رشته کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی، رشته مدیریت توانبخشی، تاریخ علوم پزشکی، رشته رفاه اجتماعی، رشته فیزیک پزشکی ادامه تحصیل دهند.

این حشرات شامل تعداد بیشماری از سوسکها، پروانهها و موریانهها میشوند که زیانهای هنگفتی به اقتصاد هر کشور میزنند و به علاوه پشههای موجود در منازل را نیز از بین میبرند. خفاشها بسیار حساس هستند و با کوچکترین اذیت و آزاری از بین میروند. با استفاده از محافظ چشم علاوه بر حفظ سلامت چشم ها به جلوگیری از ضعیف شدن چشم هایتان نیز بسیار کمک کرده اید. یا اینکه در اورژانس بیمارستان به منظور کمک های اولیه و فوریت های چشمی استخدام گردند. بااینحال، اگر قرنیه یا عدسی صاف و انحنای طبیعی نداشته باشد، پرتوهای نور بهدرستی بازتاب پیدا نمیکنند. امروزه فضای حیاتی خفاشها کاهش پیدا کردهاست و آنها مجبور شدهاند از پناهگاه طبیعی خود به فضاهای مصنوعی دیگر رانده شوند. یک نوع کاکتوس که مکزیکیها از آن نوشابه تهیه میکنند، بهطور طبیعی تنها یک بذر از ۳۰۰۰ بذر خود را آزاد میکند و اگر نقش مهم خفاشها در این میان نبود، این گونه گیاهی به سمت انقراض پیش میرفت. اما با توجه به ارزش بومشناختی و اقتصادی این پستاندار، منبع سرمایهگذاری خوبی برای امور کشاورزی خواهد بود. در مقطع کارشناسیارشد به دلیل اجازه­ی اشتغال در این زمینه (به خاطر گذراندن دوره­ی دستیاری که به آن اشاره نمودیم)، می­توانید به دو صورت فول تایم و پاره وقت به تحصیل بیناییسنجی بپردازید.

دانشجویانی در در مقطع دکترا این رشته تحصیل کنند می توانند به عنوان هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی فعالیت کنند که البله در حال حاظر جذب هیات علمی بسیار کم است. را ندارند، می توانند سراغ رشته بینایی سنجی بروند. درآمد رشته بینایی سنجی در ایران برای آن دسته از فارغ التحصیلانی که علاوه بر تجویز عینک، می توانند به ساخت انواع عینک و فروش آن بپردازند، کاملا مناسب می باشد. یکی دیگر از انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه را معافیت چشم میتوان دانست. از جنبه پزشکی هم میتوان گفت؛ خفاشها خیلی دقیق خود را تمیز میکنند و یکی از تمیزترین حیوانات بوده و در برابر بیماریهای گوناگون پایدار هستند. ضمن این که پادزیست تولید میکنند و از مواد ضدانعقاد خون که در بزاق گونههای خون آشام وجود دارد، میتوان برای درمان بیماریهای قلبی استفاده کرد. وقتی این دستگاهها علامت میدهند، تماشاچیان با دقت به آسمان نگاه میکنند، چون میدانند خفاشها به پرواز درآمدهاند.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.