پزشکان متخصص چشم پزشکی

شهریه­ی دانشگاه نیز بسته به نوع دانشگاه و خصوصی یا دولتی بودن آن مبلغی بین 600 هزار ین ژاپن تا 1.5 میلیون ین ژاپن متغیر خواهد بود. البته هزینه­ی تأمین کارت دانشجویی جزء هزینه­های شهریه­ی تحصیلی است. سرانجام به تحصیل بینایی سنجی در کشور ترکیه می­پردازیم که همانند موارد قبلی، ابتدا معرفی مختصری در مورد کشور ترکیه خواهیم داشت تا با علت تحصیل در ترکیه و مناسب بودن این کشور در این زمینه­ی تحصیلی آشنا شوید و پس از آن به ارائه­ی هزینههای تحصیلی در هر مقطع و هزینه­ی زندگی در ترکیه خواهیم پرداخت. هزینه­های زندگی نیز همانطور که گفته شد تقریبا یکسان بوده و ماهانه مبلغی حدود 200 تا 500 دلار برای سکونت در منزل اجاره­ای هزینه کنید که اگر خوابگاه را انتخاب نمایید، جزء هزینه­های تحصیلی به شمار می­آید که به صورت جداگانه، هر ماه مبلغی بین 30 تا 300 دلار آمریکا خواهد بود که بستگی به تعداد نفرات و تجهیزات هر اتاق دارد. پزشک از این میکروسکوپ برای تاباندن پرتو نوری به شکل شکافی کوچک بر روی چشم شما استفاده میکند. در مقطع کارشناسیارشد بینایی سنجی نیز مشابه کارشناسی است یعنی اگر در دانشگاه دولتی و با تدریس زبان انگلیسی مشغولبهتحصیل گردید سالانه مبلغی حدود 600 تا 900 دلار آمریکا بابت هزینه­ی تحصیل متحمل خواهید شد که برای دانشگاه­های دولتی با تدریس به شکل زبان ترکی، به میزان 100 تا 200 دلار آمریکا کاهش می­یابد.

پس از ورود به مقطع کارشناسی و هزینه­های آزمون و ثبت نام، اگر در دانشگاه دولتی مشغولبهتحصیل بینایی سنجی گردید و زبان تحصیل انگلیسی باشد شهریه­ای معادل 450 تا 1500 دلار آمریکا در سال و اگر زبان تدریس ترکی باشد هزینه­ای مابین 150 تا 500 دلار آمریکا در سال را خواهید پرداخت. با این حال اگر زبان ترکی را انتخاب کنید هزینه­ی کمتری را به نسبت زبان انگلیسی خواهید پرداخت. اگر در مناطق روستایی زندگی کنید می­توانید هزینه­ها را به مقدار زیادی کاهش دهید. همچنین مشابه با وضعیت کارشناسی اگر در دانشگاه خصوصی تحصیل نمایید به طور میانگین باید هزینه­ای معادل 5 هزار تا 20 هزار دلار آمریکا در سال بپردازید که برای دانشگاههایی که به ترکی تدریس نمایند می­تواند بسیار کمتر از این مقدار باشد. متاسفانه ورود برخی از افراد غیر متخصص به این حوزه مشکلاتی را برای بینایی سنج ها ایجاد کرده است. چکاپ کامل چشمی هر دو سال یک بار برای بزرگسالان و سالانه برای سالمندان توصیه می شود.

لذا در اینجا کشورهایی را مطرح خواهیم کرد که بیشترین میزان دستمزد سالانه را به افراد فارغالتحصیل بیناییسنجی نسبت به کشورهای دیگر اعطا می­کنند. آمریکا: محدوده­ی دریافتی متخصصان بینایی سنجی در این کشور، بین 57500 دلار تا 188 هزار دلار خواهد بود که به صورت میانگین دریافتی حدود 111 هزار دلار در سال خواهند داشت؛ اما لازم به ذکر است که 83% افراد بالاتر از حد میانگین در این کشور درآمد دارند. در برخی حالات هم برای دریافت نوبت از مراکز درمانی لازم است تا به صورت حضوری به آن ها مراجعه شود؛ که در زمان شیوع کرونا بهتر است این کار به صورت غیرحضوری انجام شود. کشور ترکیه با داشتن روابط خوب و مناسب با دیگر کشورهای غربی، سیستم اقتصادی رو به رشد و سیستم آموزشی بسیار مدرن سبب شده تا دانشگاه­های آن در زمره­ی دانشگاه­های برتر جهان قرار بگیرند و هر ساله پذیرای تعداد زیادی از دانشجویان بینالمللی برای ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته­های مهندسی مانند بینایی سنجی باشد. پیشرفت­ها و دستاوردهای گفته شده سبب شده تا هر ساله بیش از 130 هزار دانشجوی بینالمللی روانه­ی این کشور شده که هدفگذاری آنها برای سال 2023 رسیدن به عدد 200 هزار دانشجوی بینالمللی باشد. در مجموع با توجه به وجود نیاز همیشگی جامعه به بینایی سنج ها در رفع اختلالات بینایی و روند افزایشی شناخت و آگاهی مردم با این متخصصان، پیش بینی می شود آینده شغلی مناسبی پیش روی آنها در کشور باشد.

بیناییسنجی یا اپتومتری آزمایش چشم و ساختارهای مربوط به آن است برای کشف اختلالات بینایی و تجویز عدسیهای مناسب یا دیگر وسایل کمککننده به بینایی یا تمرینهای چشمی برای جبران کاستیهای دید. در این آزمایش از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از داخل چشم استفاده میشود. با توجه به موارد گفته شده هزینه­ی تحصیل و زندگی در سنگاپور برای بینایی سنجی نسبت به دیگر کشورهای آسیایی به نسبت گران­تر است که شاید بخشی از آن به علت وجود سیستم آموزشی بهتر حداقل برای رشته­ی بینایی سنجی در سال 2019 باشد. یک متخصص چشم برای دریافت مدرک تخصص خود راه طولانی را پیش رو دارد و دوره های مختلفی را باید بگذراند. به صورت کلی در اوایل قرن ۲۱ این رشته به عنوان یک رشته مورد پذیرش در همه دنیا در نظر گرفته می شود. کارشناسی ارشد بینائی سنجی در ایران وجود داره و پارسال فقط سه دانشگاه ایران، شهید بهشتی و مشهد جمعا ۱۷ نفر دانشجو ارشد از کل کشور پذیرش کردن. دانشگاه هایی که در رشته بینایی سنجی پذیرش دانشجو می پذیرند؟

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.